160. rocznica Powstania Styczniowego i bitwy o Sosnowiec

Reprezentacja naszej szkoły, wraz z przedstawicielami Drużyny Harcerskiej "Płomień", Klubu Historycznego AK oraz Samorządu Uczniowskiego, miała zaszczyt i honor uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających 160. rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy o Sosnowiec.

Niezwykłym wydarzeniem obchodów była rekonstrukcja historycznej walki o wolną Polskę.  Przed Dworcem Głównym, pod tablicą upamiętniającą niepodległościowe dążenia powstańczych bohaterów, złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystości odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Kompanię honorową pełnili żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Odczytany został apel pamięci oraz oddana salwa honorowa. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada wojskowa. Wydarzenie uświetniły Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji, Orkiestra Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej oraz Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Przed dworcem zaprezentowana jest cenna planszowa wystawa, przygotowana przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Wartością edukacyjną wystawy jest zachowanie pamięci o powstaniu i powstańcach nie tylko w 160. rocznicę zrywu. Wydarzenia w obiektywie Szanownej Pani mgr Anety Konopki.