Dziewczynka odczytuje poziom smogu

"Dziesiątka" w projekcie „Wygrajmy ze Smogiem”

W ramach umowy o współpracy zawartej pomiędzy Dyrektorem Szkoły a Dyrektorem ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE Szanowną Panią Agnieszką Żeglińską "Dziesiątka" w projekcie „Wygrajmy ze Smogiem” prowadzonym przez Europejski Instytut na rzecz Demokracji (EID) Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK)
– Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie jest partnerem EID w tym projekcie i odpowiada za jego część edukacyjną. Nasze działania będą się wzajemnie wspierały i uzupełniały. Wszelkie wydarzenia edukacyjne będą prowadzone w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, który realizowany jest przez NASK w kilku wybranych szkołach w całej Polsce. Do szkoły trafiły zestawy do pomiaru smogu, w tym ekran multimedialny, co obok dostępu do materiałów edukacyjnych poprzez e-Platformę edukacyjną NASK będzie stanowiło dodatkowe ważne narzędzie edukacji ekologicznej dla naszych uczniów. W wyniku podjętych działań otrzymaliśmy urządzenie w formie zewnętrznego czujnika mierzące wielkości fizyczne, określające poziom zanieczyszczenia powietrza (pyły: PM2,5, PM10, temperaturę, ciśnienie, wilgotność powietrza) oraz mikrokomputer z monitorem LED/LCD służący do prezentacji wyników pomiarów i informacji multimedialnych NASK.
NASK realizuje projekt "Edukacyjna Sieć Antysmogowa" (ESA), służący zwiększeniu świadomości uczniów, ich rodziców, jak również nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w zakresie szeroko rozumianej ekologii, przede wszystkim w zakresie problematyki jakości powietrza jako wspólnego dobra o szczególnym znaczeniu. W ramach projektu planowana jest możliwość prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych również w innych obszarach związanych z ekologią oraz zdrowym trybem życia w tym dotyczących zmian klimatu,w szczególności antropogenicznych źródeł tych zmian i możliwości przeciwdziałania tym zmianom zarówno w życiu codziennym jak również w skali ogólnospołecznej.