Uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego

Reprezentacja "Dziesiątki" na ważnej uroczystości zorganizowanej przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach we współpracy z Urzędem Miasta Sosnowiec:

https://katowice.ipn.gov.pl/.../174342,Uroczystosc... "28 listopada 2022 r. na cmentarzu parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu przy ul. Smutnej odbyła się uroczystość oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko” grobu powstańca śląskiego śp. ppor. Leona Kalkowskiego. Remont mogiły został sfinansowany przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach we współpracy z Urzędem Miasta Sosnowiec. W uroczystości wzięli udział: Marek Kalkowski – wnuk weterana wraz z rodziną, Jan Kwaśniewicz - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, Zbigniew Byszewski - wiceprezydent Miasta Sosnowiec, prof. Dariusz Nawrot – dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Straży Miejskiej w Sosnowcu, miejscowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej, Rady Seniorów oraz uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 10 im. Orła Białego w Sosnowcu. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował Jan Kwaśniewicz naczelnik OBUWiM w Katowicach, który poprowadził uroczystość. Po przywitaniu gości przybliżył zgromadzonym genezę akcji „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud! Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia” oraz symbolikę znaku pamięci „Tobie Polsko”. Następnie głos zabrał Zbigniew Byszewski i prof. Dariusz Nawrot. Podczas uroczystości życiorys powstańca przedstawiła Danuta Mikoda - pracownik OBUWiM w Katowicach. Następnie Jan Kwaśniewicz dokonał oznaczenia grobu, a uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze".