"Wiosenne Wyzwanie"

"WIOSENNE WYZWANIE" to autorski projekt edukacyjny Szanownej Pani mgr Małgorzaty Kamionki-Chłopek realizowany we współpracy z Grupą Plastyczną RELACJE. Ta zasłużona dla miasta Grupa powstała w 1997 roku, spotykając się i pracując również w "Dziesiątce", obecnie działa przy
Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Należących do niej ludzi połączyło zainteresowanie m.in. malarstwem i rysunkiem, które owocuje wspólnymi plenerami, uczestnictwem w konkursach plastycznych, realizacją artystycznych projektów oraz wystawami w Dąbrowie Górniczej, Olkuszu, Pilicy, Szymbarku, Sławkowie, Bielsku-Białej, Chorzowie i wielokrotnie w Sosnowcu. Szanowny Pan Zbigniew Zdzienicki, wspaniały człowiek, nauczyciel, przedstawiciel Grupy Plastycznej Relacje, przekazał na rzecz uczniów cenne osobiste pamiątki, prace plastyczne, szkice, rysunki, portrety, albumy, fotografie. Fotografie podobnie jak inne dzieła sztuki przedstawiają nie tylko różne tematy, ale także potrafią wzruszyć, rozśmieszyć, przerazić i zachwycić. Fotografia jest więc formą twórczości zbliżoną do malarstwa. Obraz utrwalony na zdjęciu przypomina płaszczyznę dzieła malarskiego. Poza tym w fotografii ważną rolę odgrywają takie środki plastyczne, jak kompozycja, barwa czy światłocień. W trakcie projektu uczniowie mają okazję pogłębić swoją wiedzę i zainteresowania. CELE OGÓLNE PROJEKTU:
- uwrażliwienie uczniów na otaczający je świat
- zachęcenie do obserwacji tego, co ich otacza
- pobudzanie wyobraźni oraz aktywności twórczej
- rozwijanie zainteresowań sztuką fotograficzną oraz nabywanie umiejętności fotografowania
- rozwijanie poczucia estetyki i traktowania fotografii jako sztuki
- rozwijanie kreatywności oraz postawy twórczej, wspomaganie rozwoju indywidualnych talentów dziecka
- kształtowanie zamiłowania do fotografowania, jako jednej z form dokumentowania przeszłości, wydarzeń, których jesteśmy świadkiem czy uczestnikiem
- poznanie sposobów tworzenia fotografii w 3D
- rozbudzanie zainteresowania pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego
- kształtowanie postaw odpowiedzialności za własne działania
- rozwijanie umiejętności korzystania z dostępnych źródeł informacji m.in. rozmowy z rodzicami, dziadkami, ekspertami, ilustracje z gazet, książek dotyczących fotografii, rysunki, albumy, programy telewizyjne i komputerowe o tematyce fotograficznej i przyrodniczej
- rozwijanie sprawności manualnej, uwagi, spostrzegania, wzbogacanie słownictwa
- kształtowanie umiejętności współpracowania i współdziałania w grupie, zespole, parze.
Moduły teoretyczne i warsztatowe projektu:
1. JAK UCZYĆ SIĘ FOTOGRAFII SAMAMU? OGLĄDAMY FILM EDUKACYJNY.
2. STUDIO FOTOGRAFA, RODZAJE APARATÓW – SPOTKANIE Z EKSPERTEM.
3. KONSTRUUJEMY APARAT OTWORKOWY, CZYLI CAMERA OBSKURA.
4. WYKONUJEMY ZDJĘCIA – TWORZYMY GALERIĘ:
Zabawa – kompozycja
Najsmaczniejsze – podkreśl fakturę
Poza domem – duży kontrast
Niedaleko – kolaż zdjęć
Niebieski – kompozycja centralna
Szczegół – zdjęcie czarno-białe
Postać – pod światło
Tylko ty w świetle dziennym
O poranku – zdjęcia z lotu ptaka