Szkolne Koło Caritas

SKCaritas rce

Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 10 im. Orła Białego w Sosnowcu

SKC to rodzaj dodatkowych zajęć organizowanych w szkole lub poza nią. Koło Caritas to grupa uczniów naszej szkoły, którzy już od najmłodszych lat czują ogromną potrzebę pomagania drugiemu człowiekowi i tym samym mogą spełniać się w roli wolontariusza.
Uczniowie przy wsparciu nauczycieli i rodziców organizują i angażują się w różne przedsięwzięcia społeczne. Realizowane działania podejmowane są dobrowolnie i świadomie bez wynagrodzenia w formie rzeczowej.

Cele SKC:

Podstawowym celem SKC jest praktyczna realizacja chrześcijańskiej zasady miłości bliźniego w odniesieniu do każdego człowieka bez względu na jego przekonania, wyznanie, narodowość i rasę. Celem równorzędnym jest kształtowanie wśród członków SKC postawy otwarcia na drugiego człowieka, odpowiedzialności, uczciwości, rzetelnej pracy i umiejętności współdziałania, jak również propagowanie tych postaw w środowisku, w którym działa SKC.

Zadania SKC:

• Organizowanie pomocy dla będących w potrzebie koleżanek i kolegów na terenie własnej szkoły, a następnie poza nią.
  • Uwrażliwianie na potrzeby ludzi ubogich, chorych i cierpiących.
  • Pogłębienie świadomości obowiązku czynienia dzieł miłosierdzia wobec bliźnich.
  • Rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych.
  • Zachęcanie uczniów do twórczego i pomysłowego działania w różnych dziedzinach ludzkiej aktywności.
  • Wdrożenie do chrześcijańskiego przeżywania codzienności, trudności życia, budowania nadziei.
  • Kształtowanie postawy odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu Kościoła, rodziny, szkoły, grupy koleżeńskiej, społeczeństwa.
  • Kształtowanie chrześcijańskiej postawy przy rozwiązywaniu trudnych problemów dzisiejszego świata: głodu, chorób, cierpienia.
  • Zapoznanie z tekstami biblijnymi oraz dokumentami Kościoła odnoszącymi się do dzieł miłości i miłosierdzia.
  • Szerzenie idei wolontariatu.
  • Stałą współpracę i włączanie się w akcje prowadzone przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
  • Współdziałanie w zakresie działań pomocowych z innymi organizacjami młodzieżowymi, władzami publicznymi i organizacjami pozarządowymi.

Korzyści z członkostwa w SKC:

• Uczy miłości bliźniego.
  • Kształtuje wrażliwość na potrzeby innych ludzi.
  • Pozwala pomnażać swoje talenty i realizować pomysły.
  • Uczy akceptacji, zrozumienia i poszanowania osób starszych, samotnych, chorych.
  • Przyczynia się do wzrostu samodzielności i odpowiedzialności.
  • Uczy zespołowego działania, przyjmowania odpowiedzialności za siebie i grupę.
  • Wpływa na zmianę postaw.
  • Umożliwia zdobycie punktów istotnych podczas rekrutacji na wyższe szczeble edukacji.
  • Sprzyja uzyskaniu wyższej oceny ze sprawowania.
  • Umożliwia udział w wyjazdach wakacyjnych i wycieczkach.

Kodeks etyczny wolontariusza SKC:

1. Bóg mnie kocha. Ja też chcę kochać innych ludzi.
  2. Szanuje godność każdego człowieka. To mój bliźni.
  3. Mam nadzieję. Dzielę się nią z innymi.
  4. Nie patrzę obojętnie na krzywdę i czyjeś cierpienie. Reaguję.
  5. Słucham. Staram się współczuć.
  6. Wierzę w moc słowa „razem”. Dlatego pracuję w zespole.
  7. Cenię sobie przyjaźń. Dziękuję Bogu za przyjaciół.
  8. Dotrzymuję słowa. Konsekwentnie realizuję podjęte zadania.
  9. Pracuję nad sobą. Chcę być dojrzałym człowiekiem.
  10. Najwięcej radości sprawia mi obdarowywanie.