Dzień Czekolady

12 kwietnia, czyli tegoroczny Dzień Czekolady. Dwa razy nie trzeba było nam powtarzać! Ogromne brawa za czekoladowe szaleństwo dla Szanownej Pani mgr Joanny Paszty. Czekolada! Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach.

To już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również, mydło czy nawet masaż. I trudno się dziwić temu szaleństwu, gdyż czekolada bardzo długo czekała na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, jednak ziarna kakaowca dopiero w XV wieku do Europy przywiózł, z jednej ze swoich wypraw, Krzysztof Kolumb. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Podczas czekoladowych zajęć uczniowie obserwowali, jak przebiega produkcja smakołyku i jak długą drogę musi przejść ziarno kakaowca, by ostatecznie trafić na półki sklepów w postaci tabliczki czekolady. Dzieci, poznając historię czekolady, odwiedziły starożytnych Majów i Azteków, którzy z ziaren kakaowca przyrządzali czekoladowy napój, pity podczas różnych ceremonii i podawany jako mikstura lecznicza. Dzień czekolady zakończyły zajęcia ruchowe na szkolnym placu zabaw.